Persefona jest przewodnikiem wycieczek. Ale nie jest to ten typ przewodnika, do którego ludzie są przyzwyczajeni. To robot.
Persefona była zapowiadana jako pierwszy na świecie przewodnik turystyczny-robot pracujący w jaskini. Od połowy lipca 2021 wita gości w jaskini Alistrati w północnej Grecji, 135 kilometrów na północny wschód od Salonik.
Wielojęzyczny robot pracuje na pierwszych 150 metrach jaskini, która jest udostępniona dla publiczności. Na pozostałych 750 metrach pracuje przewodnik-człowiek
Robotowi nadano imię Persefona, ponieważ według jednej z wersji starożytnego greckiego mitu na pobliskiej równinie bóg podziemi Pluton (znany również jako Hades) uprowadził Persefonę za zgodą jej ojca Zeusa, aby wziąć ją za żonę.
Robot może przekazać informację turystom w 33 językach i na podstawowym poziomie komunikować się ze zwiedzającymi w trzech językach. Może również odpowiedzieć na 33 pytania, ale tylko po grecku.
Nikos Kartalis, dyrektor naukowy jaskini Alistrati, wpadł na pomysł stworzenia robota, gdy zobaczył w telewizji robota oprowadzającego zwiedzających po galerii sztuki. Siedemnaście lat później zarząd jaskini dostał fundusze i przewodnik-robot po jaskini stał się rzeczywistością.
Robot został zbudowany przez National Technology and Research Foundation i kosztował 118 000 euro.
Jaskinia odnotowała 70% wzrost liczby odwiedzających w porównaniu z ubiegłym rokiem odkąd zaczęła używać robota. Ludzie są entuzjastycznie nastawieni, zwłaszcza dzieci. Ludzie,, którzy odwiedzili Alistrati w przeszłości wracają, aby zobaczyć przewodnika-robota. To dla ludzi coś bezprecedensowego – mieć możliwość interakcji z robotem poprzez zadawanie mu pytań. Wielu zagranicznych gości nie mogło uwierzyć, że Grecja jest w stanie zbudować robota i użyć go jako przewodnika w jaskini.
Robot porusza się wśród stalaktytów i stalagmitów po chodniku. Te zróżnicowane formy osiągają niekiedy nawet 15 metrów wysokości i ciągną się wzdłuż prawie kilometrowego chodnika przystosowanego dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.