Kociołek wrócił czyli turystyka kolejowa.

Widok na Kamieniec Ząbkowicki z Magistrali Podsudeckiej.

Kociołek powrócił ....

11 sierpnia 2024 odbył się przejazd pociągiem turystycznym retro organizowanym przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Lokomotywa spalinowa SP 42-001 zwana pieszczotliwie „Kociołkiem” powróciła na Magistralę Podsudecką (linia kolejowa 137) ! 

Spalinowóz SP 42-001 został zbudowany w 1969 roku w fabryce Fablok i w 1970 roku trafił do Wrocławia ale też był też „garażowany” w lokomotywowniach w Dzierżoniowie i Legnicy. Stał nieużywany przez 20 lat, ale po 4 latach prac remontowych udało się go dopuścić do ruchu. W roku 2000 pociągnął ostatni skład na trasie do Karpacza

SP 42-001 - Kociołek na stacji w Ząbkowicach

Trasa i co się działo?

Rano o godz. 9:05 skład wraz z naszymi turystami wyruszył z Dworca PKP Wrocław Główny na linię kolejową 276 i przejechał przez stacje Smardzów Wrocławski – Żerniki Wrocławskie – Żurawina – Węgry – Boreczek – Warkocz – Strzelin – Henryków – Ziębice – Kamieniec Ząbkowicki. Na tym odcinku turyści mieli okazję wysłuchać informacji na temat zabytków techniki kolejowej jak również Przedgórza Sudeckiego. Przewodnicy prowadzili swoje krajoznawczo-techniczne wywody nawet na peronach!
Następnie w Kamieńcu Ząbkowickim pociąg został skierowany na odcinek Magistrali Podsudeckiej na trasę Kamieniec Ząbkowicki – Ząbkowice Śląskie – Piława Górna – Dzierżoniów – Świdnica Miasto. W Świdnicy czekała na turystów Pani przewodnik, która oprowadziła nas po tym pięknie odnowionym mieście. Wycieczka przeszła trasę od Dworca PKP i zrobiła rundę po Rynku.
Po pożegnaniu się w Świdnicy z Panią przewodnik i obróceniu składu do jazdy w przeciwnym kierunku „Kociołek” SP 42-001 pociągnął cały skład z historycznymi wagonami z powrotem do Kamieńca Ząbkowickiego. Tam na dworcowym peronie turyści wysłuchali opowieści o historii miasteczka, Pałacu Marianny Orańskiej i jego fundatorce. Temat był jeszcze kontynuowany w pociągu przez radiowęzeł.

Impreza była prowadzona przez trzech przewodników Ireneusza Krzyżanowskiego, Blankę Myszkowską i historyka kolejnictwa Wojciecha Witkowskiego. Nad obsługą medialną czuwał Michał Wychodil. Podziękowania  za organizacje tej bardzo sympatycznej imprezy należą się również  Prezesowi KSK, obsłudze technicznej i drużynie konduktorskiej. 

Co dalej? Jakie plany?

Na stronie internetowej KSK już można rezerwować bilety na kolejną wyprawę.
W dniach 25.08.2024 oraz 01.09.202 jest planowana kolejna impreza w cyklu Kolejowe szlaki Dolnego Śląska. Tym razem w Góry Sowie i do Mieroszowa.

Świdnica

Czego szukasz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gdzie znajdę podobną tematykę?