Panorama. Przedgórze Sudeckie

Przedgórze Sudeckie jest fascynujące dla osób zainteresowanych zwiedzaniem i odkrywaniem miejsc rzadziej odwiedzanych przez turystów.

Przedgórze Sudeckie

W skład Przedgórza Sudeckiego wchodzą Masyw Ślęży, Wzgórza Strzegomskie, Równina Świdnicka, Kotlina Dzierżoniowska, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie oraz Przedgórze Paczkowskie.

W Masywie Ślęży można spacerować po licznych i dość łatwych szlakach turystycznych latem pieszo lub rowerem, a zimą na nartach. Miejscowości, które warto zobaczyć to Sobótka, Rogów Sobócki i wieś Stary Zamek.

Przez Wzgórza Strzegomskie również przechodzi gęsta sieć szlaków turystycznych i nie brak ciekawostek, np. archeologicznych czy mineralogicznych. Głównym miastem w tym rejonie jest pełen zabytków Strzegom.  Warto też zajrzeć do pobliskiego Jawora gdzie najważniejszym zabytkiem jest jeden z dwóch Kościołów Pokoju. Niedaleko Strzegomia leży wieś Legnickie Pole.

LEGNICKIE POLE. Bazylika kolegiacka Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej.
LEGNICKIE POLE. Bazylika kolegiacka Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej.

Znajduje się tu wspaniały barokowy kościół św. Jadwigi i Muzeum Bitwy Legnickiej, która w polskiej historii jest znana jako bitwa pod Legnicą w 1241 r.

Równina Świdnicka i Kotlina Dzierżoniowska są doskonałym miejscem wypadowym w Góry Sowie i Bardzkie. Najbardziej znanymi miejscowościami w tym rejonie są Świdnica, Dzierżoniów, Pieszyce i Bielawa oraz słynna wieś Krzyżowa.

Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie są znane dzięki takim miejscowościom jak Strzelin, Niemcza, Ząbkowice Śląskie, Henryków czy Kamieniec Ząbkowicki. Warto organizować krótkie wycieczki, np. po Wzgórzach Strzelińskich i zobaczyć takie ciekawostki, jak cygański krzyż pokutny czy słupy zwane granicą św. Jana.

Przedgórze Paczkowskie przyciąga turystów Jeziorem Otmuchowskim i Nyskim, wspaniałymi zabytkami Nysy, Otmuchowa i Paczkowa. Stąd łatwo dostać się do Czech i na Ziemię Kłodzką, a wariantów tras jest mnóstwo.

STRZELIN - Książe Bolko I Surowy zwany też Świdnickim nadał prawa miejskie miastu w 1292 r. Książę świdnicki, jaworski, lwówecki, pan Ząbkowic, Strzelina i Ziębic oraz opiekun księstw wrocławskiego i legnickiego. Urodzony pomiędzy 1252 a 1256. Zmarł 9 listopada 1301.
STRZELIN – Książe Bolko I Surowy zwany też Świdnickim nadał prawa miejskie miastu w 1292 r. Książę świdnicki, jaworski, lwówecki, pan Ząbkowic, Strzelina i Ziębic oraz opiekun księstw wrocławskiego i legnickiego. Urodzony pomiędzy 1252 a 1256. Zmarł 9 listopada 1301.

Dojazd

Węzeł Bielański w Bielanach Wrocławskich, zaraz za granicami dolnośląskiej stolicy (Wrocław), jest wielkim centrum komunikacyjnym. Węzeł Bielański w Bielanach Wrocławskich, zaraz za granicami dolnośląskiej stolicy (Wrocław), jest wielkim centrum komunikacyjnym. Tu krzyżuje się wiele dróg‚ którymi przez Przedgórze Sudeckie można dojechać w poszczególne części Sudetów. 

Najważniejszymi drogami na Dolnym Śląsku są:

  • autostrada A4
  • autostrada A8
  • Autostradowa Obwodnica Wrocławia, AOW)
  • droga ekspresowa S8 
  • droga ekspresowa S5
  • droga ekspresowa S3 (trwa jeszcze budowa ostatniego odcinka)
  • autostrada A18 – trwa budowa, droga biegnie częściowo po terenie woj. dolnosląskiego i lubuskiego od granica państwa z Niemcami.
  • DK 3, DK 5, DK 8, DK 30, DK 33, DK 34, DK 35, DK 39, DK 46, DK 94, DK 98

Krajowa droga nr S5 prowadzi z województwa zachodniopomorskiego na Dolny Śląsk do Wrocławia.

Krajowa A8 prowadzi z województw północno-wschodnich kraju na Dolny Śląsk do Wrocławia. 

Droga ekspresowa S3 prowadzi ze Świnoujścia przez Szczecin, Gorzów Wielkopolski,  Zieloną Górę do Legnicy, następnie Jawor, Bolków, Kamienną Górę, Lubawkę do granicy państwowej z Czechami.

Alternatywą dla autrostrady A4 jest droga krajowa 35, która biegnie od Bielan Wrocławskich przez
Świdnicę, Świebodzice, Szczawienko, Wałbrzych do granicy państwowej z Czechami w Golińsku. 

W Świebodzicach zaczyna się DK 34 biegnąca przez Jaskulin, Szymanów do Dobromierza gdzie łączy się z DK 5 a następnie ta droga wiedzie przez Bolków, Kamienną Górę do Lubawki aż do granicy państwowej z Czechami na Przełęczy Lubawskiej. 

W Bolkowie zaczyna się DK 3, która wiedzie przez Jelenią Górę, Szklarską Porębę do granicy państwa w Jakuszycach. 

Podróżnym przemieszczającym się w rejon ziemi kłodzkiej z Opolszczyzny czy Górnego Śląska alternatywą dla autrostrady A4 może wydać się DK 46. 

W rejon Przegórza sudeckiego można dojechać też drogami wojewódzkimi 385, 382, 395, 396, czy 390 do Kamieńca Ząbkowickiego. Inne drogi wojewódzkie pozwalające na dotarcie w Sudety to DW 323, 328, 358, 365, 366, 367, 374, 376, 379, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 392. 

Turyści zmierzający na Dolny Śląsk od wschodu od strony Opola, Oławy czy Siechnic mogą skorzystać z nowo otwartej drogi 372 zaczynającej się w podwrocławskich Łanach i biegnącej w kierunku Iwin na południe lub w kierunku północnym przez Długołękę łącznikiem do autostrady A8.

Najważniejsze informacje turystyczne

Niektóre drogi Przedgórza Sudeckiego i Sudetów są kręte i ciasne, a prawdziwym egzaminem dla kierowcy są Góry Sowie, Orlickie, Bystrzyckie, drogi dojazdowe na przełęcz Okraj, Przełęcz Kowarską, przełęcz Puchaczówka w Masywie Śnieżnika lub przejście graniczne w Jakuszycach zimą. Zimą trzeba mieć w bagażniku łańcuchy na koła. W niektórych miejscach funcjonariusze Policji mogą nakazać ich założenie (w Czechach na niektórych drogach w przypadku określonych przepisami pojazdów jest obowiązek ich używania). Należy zabrać w podróż także termosy z ciepłymi napojami oraz śpiwory (zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi) i ciepłą odzież. Przydatna jest także łopata i worek z piaskiem. Niestety na takich drogach jak np. autostrada A4 czy Autostradowa Obwodnica Wrocławia często dochodzi do wypadków i postojów. Zimą należy uważać na podjazdach zwłaszcza na DK 8 w rejonie Niemczy i Barda Śląskiego. 

Częstym widokiem są kolumny trenujących kolarzy.  

W porach nocnych po drogach poruszają się duże ciężarówki. Wiele z nich wiezie kruszywo z kamieniołomów a więc należy uważać na przednie szyby swoich aut. 

Warto się także zorientować odnośnie imprez motorowych, rajdów czy wyścigów, ze względu na zamykane dla ruchu drogi i brak przejazdu. 

Czego szukasz?

Święta Jadwiga Śląska
NYSA. Bazylika św. Jakuba St. Apostoła i św. Agnieszki. Święta Jadwiga Śląska, żona księcia piastowskiego Henryka Brodatego, przedstawiona w mitrze książęcej i z modelem kościoła z Trzebnicy w dłoni.
STRZEGOM. Pomnik św. Anny z rodu Przemyślidów, która w roku 1242 nadała miaastu prawa miejskie.
Ziębice - ratusz
ZIĘBICE. Ratusz i siedziba Muzeum Domu Śląskiego. Wybudowano go w latach 1887-1890 w stylu neogotyku. Ośmioboczna wieża zachowała się z czasów renesansu, pochodzi z 1561 r.
BRUKALICE. Pomnik Księgi Henrykowskiej
BRUKALICE. Pomnik Księgi Henrykowskiej