Powroty na zamek do Kamieńca

Pałac Marianny Orańskiej

Powrót bogini Nike

Dobre wieści dotarły od Burmistrza Gminy Kamieniec Ząbkowicki. 

Jak donosi gospodarz gminy, 8 sierpnia 2023 posąg bogini Nike trzymającej wieniec laurowy wrócił do pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. 

Figura wróciła po zniszczeniu jej 77 lat temu na miejsce wskazane przez królewnę Mariannę Orańską. Kolumna Zwycięstwa z Nike została wzniesiona jako symbol ukończenia budowy pałacu a jej bardzo uroczyste odsłonięcie miało miejsce 8 maja 1872 r. i to właśnie tę datę uznaje się za koniec budowy pałacu. 

Stanęła ona na swoim dawnym miejscu, czyli nad grotą Perseusza. Posąg ponownie stanął na granitowej kolumnie o wysokości ok. 13 m a sama Nike ma 3,8 m a waży ok. 1 tony. Odtworzono ją w trzech etapach na podstawie ikonografii i skanów podobnego posągu stojącego w Poczdamie. Wpierw wykonano modele w skali 1:5, potem 1:1 a na koniec wykonano odlew z brązu. Wszystkie etapy prac musiały uzyskać akceptację.

Pałac Marianny Orańskiej-NIke
Nike – nowa figura stanęła przy pałacu w Kamieńcu

Powrót symboli królewskiego rodowodu

Dwa dni później, 10 sierpnia 2023 r. na fronton pałacu Marianny Orańskiej wrócił posąg Herkulesa, figura lwa z herbów dynastii Orańskiej i Hohenzolernów z medalionami wraz ze zwieńczeniem korony królewskiej.  

Autorem nowych, odtworzonych rzeźb jest artysta-rzeźbiarz Piotr Bujak.

Dewastacji frontonu dokonano w latach 50 XX w. Zrekonstruowane elementy wykonano z kompozytu piaskowcowego. 

W złożeniu i zamyśle królewny Marianny Orańskiej, Herkules, lwy z herbów dynastii Orańskiej i Hohenzolernów i korona królewska miały symbolizować jej królewski rodowód. 

Pałac Marianny Orańskiej-fronton
Nowy fronton pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu

Jeszcze inne dobre wieści?

Jak donosi ponownie włodarz gminy Kamieniec, na rekonstrukcję czeka także zabytkowy dworzec kolejowy w Kamieńcu Ząbkowickim. Rządowy program dworcowy obejmuje lata 2024 – 2030 i w tym czasie planuje się zainwestowanie 4 mld zł w dworce kolejowe w Polsce. Na liście jest zabytkowy dworzec kolejowy w Kamieńcu Ząbkowickim.

Wśród sudeckich dworców kolejowych na listę wpisano dworce w takich miejscowościach jak: Bardo Śląskie, Bierutów, Janowice Wielkie, Jelenia Góra, Jelenia Góra – Cieplice, Jelenia Góra – Sobieszów, Jerzmanice-Zdrój, Kamieniec Ząbkowicki, Kamienna Góra, Kudowa-Zdrój, Lubań Śląski, Strzegom oraz Świdnica Przedmieście. Na liście rezerwowej umieszczono: Bardo – Przyłęk, Lwówek Śląski, Nową Rudę, Zebrzydową i Złotoryję.  

Dworzec w Kamieńcu
Dworzec w Kamieńcu Ząbkowickim

Gdzie znajdę podobną tematykę?