9 maja 1810 w Berlinie urodziła się niderlandzka królewna Marianna Orańska. Bez niej Ziemia Kłodzka nie wyglądałaby tak jak dziś.
Niestety 9 maja 2025 cicho i bez upamiętnienia minęła 215 rocznica urodzin niderlandzkiej królewny. Żadnych uroczystości nie zorganizowała ani nowa władza w mieście ani nawet nowy zarząd pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.
W ubiegłym roku 2024 w Pałacu Marianny Orańskiej odbyła się konferencja „Marianna Orańska – królewna z przyszłości” a gośćmi byli Jej Ekscelencja Ambasador Królestwa Niderlandów – Daphne Bergsma czy prof. UWr. dr hab. Irena Barbara Kalla z Katedry Filologii Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Był wywiad dla Polskiej Agencji Prasowej. Byli goście. Były prezentacje. Byli studenci.
Bardzo niepokojące rzeczy dzieją się też na stronie internetowej pałacu. Ze strony internetowej pałacu zniknęły:
▸ aktualności (a były), ▸ galeria zdjęć (a była), ▸ wszystkie wersje językowe (a były) ▸ 12 podcastów na temat Marianny Orańskiej wraz z transkrypcją.
Mamy pusty kalendarz wydarzeń (te co zostały już dawno odbyły) i stronę niedostępną dla turystów zagranicznych.
Pozostaje tylko spytać po to jest robione? Ze strony internetowej pałacu została tylko wizytówka. Pozostaje zadać pytanie. Czy to nie wygląda na celowe i systematyczne wymazywanie historii i dorobku ludzi, którzy pałacem się zajmowali po 2012 roku? To też nie wygląda ani na przypadek ani na porządkowanie materiałów. Czy to jest świadoma decyzja o kasacji historii związanej z Marianną i najpewniej może z osobami, które tworzyły to miejsce po 2012? Czy to usuwanie niewygodnego dziedzictwa poprzedników? Wygląda, jakby ktoś chce „oczyścić” historię pałacu z osób i narracji, które nie pasują do nowej wizji lub strategii zarządzania.
Dlaczego nowy zarząd i nowi ludzie na pałacu decydują się na usuwanie śladów przeszłości zamiast budowania na niej wartości?
Podcasty o Mariannie Orańskiej były projektem finansowanym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Istotą tych funduszy jest dążenie do eliminacji różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz pogłębianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE nie będąc członkami organizacji. Jak się wydaje realizacja projektu niesie ze sobą konkretne zobowiązania międzynarodowe i prawne a co za tym idzie usuwanie materiałów z przestrzeni publicznej może być naruszeniem umowy grantowej. Czy przypadkiem usunięcie materiałów (podcastów), które były częścią „rezultatów projektu” nie narusza zasady trwałości? W wielu przypadkach umowy grantowe wymagają, by „efekty” tych umów były dostępne przez minimum 5 lat od zakończenia projektu. Dlaczego usunięto podcasty współfinansowane ze środków norweskich? Podcasty powstały w 2023 roku.
A zatem udostępniamy materiały znikające ze strony pałacu.
Marianna Orańska miała odwagę być sobą, wtedy gdy „nie wypadało”. Ona też musiała walczyć z tym, co niewygodne.