Rzut oka na Sudety. Sudecke zdroje

Szczawno

Ile jest uzdrowisk w Sudetach?

Sudety oprócz bardzo dużej różnorodności krajobrazów oferują wspaniały mikroklimat uzdrowisk i stacji klimatycznych oraz znane od setek lat wody mineralne, których badaniem zajmowali się najznakomitsi lekarze, np. doby renesansu. Sudeckie uzdrowiska to także unikatowa zabytkowa architektura, która daje nam wyobrażenie o tym, jak wyglądały te miejsca w czasach, gdy zaczęto jeździć ,,do wód”. Historia uzdrowisk wyraźnie wskazuje na to, że modę na wędrówki zapoczątkowali kuracjusze, którym to ruch zalecali lekarze a kiedy nie pozwalała na to pogoda – zalecali przechadzki po halach spacerowych. Lekarze byli też często pierwszymi autorami przewodników po sudeckich uzdrowiskach.

W Sudetach mamy aż 11 miejscowości noszących nazwę „Zdrój” i jest to najwięcej w Polsce. Każde z nich ma swoją specyfikę oraz profil leczniczy. Są to: 

1. Przyrzeczyn-Zdrój
2. Polanica-Zdrój
3. Duszniki-Zdrój
4. Kudowa-Zdrój
5. Lądek-Zdrój
6. Długopole-Zdrój
7. Jedlina-Zdrój
8. Szczawno-Zdrój
9. Cieplice-Zdrój
10. Świeradów-Zdrój
11. Czerniawa-Zdrój

Słowniczek kuracjusza

Borowina – rodzaj torfu powstałego w wyniku rozkładu roślin. Szeroko stosowany w lecznictwie (choroby stawów) oraz w kosmetyce. Jest wykorzystywana w peloidoterapii.

Szczawa – woda zawierająca co najmniej 1000 mg/dm3 wolnego dwutlenku węgla.
Woda hipertermalna – woda o temperaturze wyższej niż 40oC
Woda hipotermalna – woda o temperaturze wyższej niż 20oC, a równej lub niższej od 35oC.
Woda homeotermalna – woda o temperaturze wyższej niż 35oC i równej lub niższej od 40oC.
Woda mineralna – zawiera co najmniej 1000 mg/dm3 rozpuszczonych składników stałych.

Uzdrowisko radonowe – w balneoterapii jest stosowany pierwiastek promieniotwórczy radon-222. Efekt leczniczy uzyskuje się dzięki promieniowaniu alfa emitowanemu podczas rozpadu radonu oraz rad A, B, C. Promieniowanie działa stymulująco na narządy wydzielania wewnętrznego oraz stymuluje procesy naprawcze DNA w komórkach. Dodatkowo napromieniowanie małymi dawkami przyczynia się m. in. do wydłużenia życia, podwyższenia odporności na choroby, zwiększenie szybkości wzrostu oraz zdolności do reprodukcji.

Czego szukasz?

Gdzie znajdę podobną tematykę?