Umowa na budowę trasy podpisana!

Sala Mastodonta w dolnych partiach Jaskini Niedźwiedziej

Potężna inwestycja w Jaskini Niedźwiedziej

Dziś 10 marca 2023 w Centrum Edukacji Turystyki i kultury w Stroniu Śląskim została podpisana umowa o tytule „Udostępnienie nowych partii Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie (Partie Mastodonta) dla ruchu turystycznego”. Jest to umowa regulująca budowę nowej trasy turystycznej w Sali Mastodonta w dolnym partiach Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Inwestycja będzie kosztować 38 milionów złotych.

W imieniu Strońskiego Parku Aktywności „Jaskinia  Niedźwiedzia” umowę podpisała prezes Renata Nowak. Wykonawcę reprezentował Marcin Skoczeń z kowarskiej firmy Skomar. To ten sam wykonawca, który budował wieżę widokową na Śnieżniku.

Realizacja inwestycji potrwa 4 lata.  Każdego roku wykonawca będzie miał tylko 5 miesięcy w zimie na planowanie kolejnych etapów a 6,5 miesiąca na prace. Roboty rozpoczną się 15 maja 2023. Rozbudowany też zostanie pawilon wejściowy – będzie większy w uwagi na koniecznoś przyjęcia większej liczby turystów.

Wewnątrz zostaną zastosowane kompozyty i lekkie konstrukcje np. kręcone schody łączące różne poziomy jaskini. Wprowadzony także zostanie nowy model przewodnictwa. Wycieczki będą prowadzone przez zespół dwóch przewodników i będą trwały około 90 minut. Zostanie też wybudowany parking na 200 aut. Inwestycja będzie sfinansowana przez gminę z obligacji przychodowych. Jest to największa inwestycja w historii gminy.

Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim
Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim

Sala Mastodonta

Sala Mastodonta została odkryta 2 maja 2012 r. O tym fakcie speleolog i przewodnik Dariusz Data  poinformował kierownika jaskini  Artura Sawickiego około godz. 20.30.  Odkrywcami tej sali są: Szymon Kostka, Sebastian Czwor, Dariusz Data, Radosław Dubicki, Anna Haczek, Marek Markowski, Emil Hamera, Aleksandra Królak  i Lech Zając. Następnego dnia w pawilonie wypito pierwszego szampana. 

Sala Mastodonta ma długość 115 m, wysokość 20m, szerokość do 20 m i jest jedną największych aczkolwiek nie największą salą jaskiniową w Polsce. Najniższy punkt  znajduje się na poziome +27 m a najwyższy na pozimie +66 m. W Sali Mastodonta spotykamy stalaktyty i stalagmity o średnicach  przekraczających 1 m. Wyrosło też kilka kopuł naciekowych o średnicach dochodzących do 4 m.

W salce w pawilonie wejściowym można zobaczyć  dwunastominutowy film, który zdobył I nagrodę na Speleokonfrontacjach w 2012 r. 

15 lipca 2023 w  Stroniu Śląskim odbyła się premiera filmu o odkrytej w 2012 roku Sali Mastodonta, czyli o dolnych partiach Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Reżyserem filmu jest znana wrocławska dziennikarka Agata Dzikowska a film nosi tytuł „Sala Mastodonta. Podziemny skarb Masywu Śnieżnika”.

Produkcja tego filmu stanowi element promocji nowo budowanej trasy w Jaskini Niedźwiedziej. 

Czego szukasz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gdzie znajdę podobną tematykę?