Dziś 10 marca 2023 w Centrum Edukacji Turystyki i kultury w Stroniu Śląskim została podpisana umowa o tytule „Udostępnienie nowych partii Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie (Partie Mastodonta) dla ruchu turystycznego”. Jest to umowa regulująca budowę nowej trasy turystycznej w Sali Mastodonta w dolnym partiach Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Inwestycja będzie kosztować 38 milionów złotych.
W imieniu Strońskiego Parku Aktywności „Jaskinia Niedźwiedzia” umowę podpisała prezes Renata Nowak. Wykonawcę reprezentował Marcin Skoczeń z kowarskiej firmy Skomar. To ten sam wykonawca, który budował wieżę widokową na Śnieżniku.
Realizacja inwestycji potrwa 4 lata. Każdego roku wykonawca będzie miał tylko 5 miesięcy w zimie na planowanie kolejnych etapów a 6,5 miesiąca na prace. Roboty rozpoczną się 15 maja 2023. Rozbudowany też zostanie pawilon wejściowy – będzie większy w uwagi na koniecznoś przyjęcia większej liczby turystów.
Wewnątrz zostaną zastosowane kompozyty i lekkie konstrukcje np. kręcone schody łączące różne poziomy jaskini. Wprowadzony także zostanie nowy model przewodnictwa. Wycieczki będą prowadzone przez zespół dwóch przewodników i będą trwały około 90 minut. Zostanie też wybudowany parking na 200 aut. Inwestycja będzie sfinansowana przez gminę z obligacji przychodowych. Jest to największa inwestycja w historii gminy.
Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim
Moment podpisania umowy - prezes SPA Renata Nowak i przedstawiciel firmy Skomar Marcin Skoczeń
Prezes SPA Renata Nowak wraz ze współpracownikami, kierownikiem Jaskini Niedźwiedziej naukowcami z Uniwersytetu Wrocławskiego i pracownikami Dolnośląskiej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Na spotkaniu był również obecny Senator RP Aleksander Szwed.
Zebrani goście. Na pierwszym planie dr hab. Krzysztof Stefaniak (kierownik Zakładu Paleozoologii Uniwesytetu Wrocławskiego), Sentor RP Aleksander Szwed a z tyłu bijący brawo Dariusz Chromiec (burmistrz Stronia Śląskiego)
Na spotkaniu byłą obecna liczna grupa czynnych przewodników po Jaskini Niedźwiedziej wraz ze swoim kierownikiem Arturem Sawickim. To oni są twarzami tej najpiękniejszej polskiej jaskini oraz tymi, z którymi turyści spędzają najwięcej czasu. Przewodnicy są poddawani surowym ocenom i kreują publiczny wizerunek tego obiektu.
Zebrani goście - przewodnicy, naukowcy i lokalni samorządowcy
Zebrani goście - przewodnicy, naukowcy i lokalni samorządowcy
Przewodnik Stanisław Zieliński prowadził uroczystość otwarcia pierwszej trasy turystycznej w 1983 r. Marzy mu się poprowadzenie otwarcia nowej.
Przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego Zbigniew Łopusiewicz
Sala Mastodonta
Sala Mastodonta została odkryta 2 maja 2012 r. O tym fakcie speleolog i przewodnik Dariusz Data poinformował kierownika jaskini Artura Sawickiego około godz. 20.30. Odkrywcami tej sali są: Szymon Kostka, Sebastian Czwor, Dariusz Data, Radosław Dubicki, Anna Haczek, Marek Markowski, Emil Hamera, Aleksandra Królak i Lech Zając. Następnego dnia w pawilonie wypito pierwszego szampana.
Sala Mastodonta ma długość 115 m, wysokość 20m, szerokość do 20 m i jest jedną największych aczkolwiek nie największą salą jaskiniową w Polsce. Najniższy punkt znajduje się na poziome +27 m a najwyższy na pozimie +66 m. W Sali Mastodonta spotykamy stalaktyty i stalagmity o średnicach przekraczających 1 m. Wyrosło też kilka kopuł naciekowych o średnicach dochodzących do 4 m.
W salce w pawilonie wejściowym można zobaczyć dwunastominutowy film, który zdobył I nagrodę na Speleokonfrontacjach w 2012 r.
15 lipca 2023 w Stroniu Śląskim odbyła się premiera filmu o odkrytej w 2012 roku Sali Mastodonta, czyli o dolnych partiach Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Reżyserem filmu jest znana wrocławska dziennikarka Agata Dzikowska a film nosi tytuł „Sala Mastodonta. Podziemny skarb Masywu Śnieżnika”.
Produkcja tego filmu stanowi element promocji nowo budowanej trasy w Jaskini Niedźwiedziej.