Góry Bystrzyckie i Orlickie

Góry Bystrzyckie i Orlickie to dwa pasma biegnące równolegle i południkowo. Zamykają one Kotlinę Kłodzką od południowego zachodu. W krajobrazie bardziej wybijają się Góry Orlickie, które są wyższe od Bystrzyckich. Góry Orlickie są pasmem granicznym z Republiką Czeską a turystyczne przejścia graniczne umożliwiają nam wycieczki w czeskie Orlické hory, które są tam chronione w parku krajobrazowym. Góry Bystrzyckie graniczą z Górami Stołowymi poprzez Dolinę Bystrzycy Dusznickiej, z Kotliną Kłodzką, Masywem Śnieżnika poprzez Przełęcz Międzyleską. Najwyższym szczytem Gór Orlickich po polskiej stronie jest Orlica (1084 m) a Gór Bystrzyckich – Jagodna (977 m).

Góry te są właściwie pozbawione surowców mineralnych choć w przeszłości były źródłem surowców szklarskich oraz wapieni. Najcenniejszym jednak surowcem są wody mineralne. Najbardziej znanymi miejscowościami w tym rejonie są Duszniki Zdrój i Zieleniec. Pewnego rodzaju atrakcją może być przejazd Autostradą Sudecką istniejącą tu od 1938r. Prowadzi od Przełęczy Polskie Wrota, Przełęcz Spaloną aż do wsi Różanka. Warto powiedzieć, że wzdłuż tej drogi znajdują się tajemnicze bunkry, fortyfikacje i chodniki minerskie. Miłośnicy architektury drewnianej powinni zobaczyć drewniany kościółek w Kamieńczyku.

Warto także zainteresować się Doliną Dzikiej Orlicy, która rozdziela Góry Orlickie od Bystrzyckich. Znajduje się tam sporo gospodarstw agroturystycznych. 

Oba te pasma są idealne do uprawiania narciarstwa biegowego, turystyki rowerowej i pieszej oraz konnej. Szlaki turystyczne są tu dość długie, ale technicznie proste. Miejscami wypadowymi w są przede wszystkim schroniska „Jagodna” na Przełęczy Spalonej i „Muflon” koło Dusznik Zdroju i miasta Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, wsie Spalona, Stara i Nowa Bystrzyca, czy Wójtowice. Zieleniec to obok kurortów karkonoskich najważniejszy ośrodek sportów zimowych. Jest to teren dla osób chcących uciec od cywilizacji. Jest tu coraz więcej gospodarstw agroturystycznych i prywatnych.

Najważniejsze informacje turystyczne

W zimie, kierowcy powinni wyposażyć samochody w łańcuchy, worki z piachem i łopatę. W niektórych miejscowościach, szczególnie po za sezonem, warto jest zajrzeć z samego rana do miejscowego sklepu w celu zorientowania odnośnie zaopatrzenia w podsttawowe produkty jak np. chleb. Często zdarza się, że w sklepie wystarczy go tylko dla miejscowych, zatem trzeba zamawiać. W sąsiednich czeskich Orlickich horách jest kilka ośrodków sportów zimowych np. Říčki, Zdobnice, Deštne, Jedlová, Rokytnice i Paseka. Z Zieleńca można łatwo się dostać na czeską stroną przez turystyczne przejście graniczne do schroniska Masarykova chata.  Inne atrakcje może ciekawsze dla męskiej części wycieczki to linia umocnień i fortyfikacji zwana „Czeską linią Maginota”. Można zwiedzać np.artyleryjskie grupy warowne jak np. Dobrošov, Hanička, Bouda a na bardzo zainteresowanych czeka Muzeum Wojskowe w Králíkach.

Miejsca opisane

Krajobraz i przyroda

Rezerwat „Torfowisko pod Zieleńcem”

Rezerwat florystyczny na powierzchni 231,88 ha w gminie Szczytna. Swym charakterem przypomina skandynawską lub syberyjską tajgę. 

Jest to rezerwat ścisły utworzony w 1954r.na torfowiskach wysokich Gór Bystrzyckich. Można tu dotrzeć szlakiem zielonym np.Zieleńca lub Polanicy Zdroju (też niebieskim z Dusznik Zdroju do Rozdroża pod Bieścem i dalej zielonym). Rezerwat można zwiedzać idąc po kładkach wzdłuż ścieżki dydaktycznej oznakowanej tablicami. 

Dzieli się na dwie części „Topielisko” i „Czarne Bagno”. Są tu liczne oczka wodne i pokłady torfu. Żyją tu rośliny torfowiskowe np.brzoza karłowata, mchy, turzyce, borówka błotna, błoto zwyczajne i barzyna czarna. Świat fauny reprezentują owady i liczne gatunki płazów.

Duszniki-Zdrój

W Dworku F.Chopina odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

Duszniki-Zdrój

Produkcja papieru czerpanego w Muzeum Papiernictwa

Duszniki-Zdrój

Duszniki Zdrój; schronisko „Pod Muflonem” jest celem wycieczek kuracjuszy oraz miejscem wypadowym w Góry Bystrzyckie i Orlickie

Przełęcz Spalona

Schronisko „Jagodna” jest miejscem dla narciarzy, rowarzystów oraz osób chcących poznać tajemnice Autostrady Sudeckiej

Zieleniec

Neoromański kosciółek św. Anny w najwyżej położonej sudeckiej wsi