Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne

Książ

Góry Wałbrzyskie sąsiadują z Górami Kamiennymi poprzez dolinę rzeki Lesk i Kotlinę Wałbrzyską, dalej z Rudawami Janowickimi poprzez Góry Lisie (zaliczają się do Rudaw), z Górami Kaczawskimi oraz Górami Sowimi. Góry Wałbrzyskie są mocno porozdzielane a widoczne z dala poszczególne pasma są różnej wysokości, co świadczy o dźwiganiu się tych gór w różnych okresach.

W krajobrazie wyróżniają się trzy główne masywy górskie. Są to masyw Trójgarbu (779m) i Krąglaka, masyw Chełmca oraz masyw Gór Czarnych z najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich Borową (854m).

Przez wieki najcenniejszym surowcem tych gór był węgiel kamienny. Węgiel ten należy do tak zwanych humusowych, czyli takich, które powstały w górnym karbonie z widłaków, paproci, skrzypów, roślin nasiennych i iglastych. Inną ciekawostką na tym terenie jest baryt używany w przemyśle chemicznym, papierniczym, farmacji i medycynie. Góry te dostarczają też wód mineralnych, które są wykorzystywane w uzdrowiskach w Szczawnie Zdroju i Jedlinie Zdroju a także do spożycia. Góry Wałbrzyskie to rejon do uprawiania turystyki rowerowej, pieszej, narciarskiej a także paralotniarstwa. Znajdują się tu warte odwiedzenia zamki Książ, Grodno i ruiny zamku Cisy, Stary Książ i Nowy Dwór, słynna palmiarnia w Lubiechowie do której gorąco zapraszamy szczególnie w chłodne dni, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody „Przełomy pod Książem” oraz „Jeziorko Daisy”, zapora i Jezioro Bystrzyckie leżące na granicy z Górami Sowimi.

W związku z rewitalizacją widokowej linii kolejowej 266 (Kolej Bystrzycka – Świdnica Kraszowice – Jugowice – Jedlina Zdrój) szanse na rozwój ma turystyka kolejowa. Jest to też doskonałe miejsce dla miłośników techniki a kolejnictwa w szczególności. Ruch kolejowy powrócił tu 24 czerwca 2023 po 30 latach przerwy (ruch uruchomiono w 1904 a zawieszono w 1990r ). 

Góry Kamienne, to miejsce trochę zapomniane przez turystów. Tymczasem można tu znaleźć dużo spokoju, z dala od zatłoczonych popularnych kurortów. Warto też pójść na spacer w malownicze doliny np. Dolinę Miłości. Dla turystyki najważniejszym miejscem jest Przełęcz Trzech Dolin i schronisko „Andrzejówka” ze swoimi terenami narciarskimi. Jest tu także gęsta sieć szlaków turystycznych. Łatwo jest się przemieścić w Góry Wałbrzyskie lub Sowie.

Góry Kamienne to kolejne pasmo wulkanicznych gór o obłych kształtach. Patrząc się na mapę przypominają one wygięty łuk . W środku łuku mamy Kotlinę i Wzgórza Krzeszowskie oraz Zawory. Góry Kamienne dzielą się na cztery części: Pasmo Lesistej, Czarny Las, Góry Krucze i Góry Suche. Największe znaczenie gospodarcze mają złoża surowców skalnych np. melafirów. Góry Kamienne nie mają też szczególnie cennych zbiorowisk roślinnych prócz rezerwatu „Kruczy Kamień” ani zwierząt. Jest to natomiast  znakomite miejsce dla początkujących turystów pieszych np.dzieci, rowerzystów,  początkujących narciarzy oraz narciarzy biegowych. Teren ten posiada także dwa cenne zabytki drewniane kościoły w Rybnicy Leśnej i Grzmiącej.

Drewniany kościół w Grzmiącej

Warto wybrać się tu samochodem, aby podziwiać starą architekturę. Bardzo szybko można się dostać w rejon sąsiadujących Gór Wałbrzyskich i Sowich. Osoby zainteresowane tajemnicami  II wojny światowej powinny odwiedzić sąsiednią Głuszycę,  Świerki, oraz Ludwikowice Kłodzkie.  Wsie w tych okolicach są coraz częściej zamieszkiwane przez uciekinierów z wielkich miast, którzy remontują stare chałupy. Jedną z takich osób była bardzo kontrowersyjna pisarka Olga Tokarczuk. Warto także odbyć wycieczkę w masyw Dzikowca leżącego w Paśmie Lesistej (835m), który jest znakomitym terenem dla osób uprawiających paralotniarstwo. Jest to także znakomity teren dla rowerzystów i narciarzy. Można się tu dostać z Boguszowa lub Unisławia szlakiem zielonym.

Drewniany kościół św. Jadwigi

Najważniejsze informacje turystyczne

Warto odbyć wycieczki piesze na szczyty Chełmca (wieża widokowa), trójwierzchołkowy Trójgarb, Borową, Wołowiec, Niedźwiadki, Wzgórze Gedymina, czy Zamkową Górę, gdzie znajdują się ruiny Nowego Dworu. Będąc w Wałbrzychu warto pamiętać o Muzeum Wałbrzyskim, które posiada ekspozycję wspaniałej ceramiki wałbrzyskiej, malarstwa i minerałów oraz Centrum Nauki Stara Kopalnia będącym muzeum przemysłu i techniki. Siedzibą muzeum jest dawna kopalnia „Julia”, której szyby i budowle nadszybowe pochodzą z XIXw. Posiadaczy samochodów zachęcamy do wycieczek po Pogórzu Wałbrzyskim .

Warto także wspomnieć, że w Golińsku jest drogowe przejście graniczne do Republiki Czeskiej. Bardzo łatwo jest stąd dojechać np. do miasta Adršpach i narodowego skarbu jakim jest Adršpašské skalní město oraz sąsiednich Teplic nad Metují i drugiego skarbu jakim jest Teplické skalní město , góra Ostaš i cała wierzchowina Bromova.

Miejsca opisane

Warto wiedzieć, warto znać...

Niezwykła kobieta nazywana po prostu Daisy – Stokrotka, piękna i wykształcona, ciotka Winstona Churchilla, przyjaźniła się z angielskim królem Edwardem VII i królową Aleksandrą, rodziną carską i cała socjetą europejską. Jej mężem od 1891r. był dyplomata Hans Heinrich XV,książe von Pless, hrabia von Hochberg (1867-1938r.) właściciel Książa i Pszczyny. Mimo że była matką jego trzech synów, małżeństwo skończyło się w 1923r. rozwodem.

Daisy Fuerstin von Pless w wieku 25 lat

 Daisy jest autorką dość kontrowersyjnych jak na początek XX pamiętników „Daisy Princess of Pless by Herself”. To doskonały opis życia najwyższych sfer Europy. Daisy była mieszkanką Książa.Twierdziła, że tu nawet kwiaty rosły według porządku i reguł. Prowadziła działalność charytatywną. Księżna z pasją patronowała np. szkołom koronkarstwa, gdzie uczono dziewczęta ich wyrobu. Uczennice tych szkół odnosiły wielkie sukcesy międzynarodowe. Dochody były przeznaczane na działalność charytatywną. Księżna starała się, aby koronki trafiały wprost do sklepów bez pośredników, którzy oszukiwali i wykorzystywali koronczarki finansowo.
W 1943r. Hitlerowcy wyeksmitowali księżną z zamku. Przez wiele lat tajemnicą były okoliczności śmierci Daisy, czas i miejsce zgonu oraz pochówku. Dopiero w 2005r. reporterzy Telewizji Wrocław dotarli do archiwalnych dokumentów parafii ewangelickiej, w której był przechowywany akt zgonu księżnej – nikt do nich nie zaglądał. Księżna Daisy zmarła 29 czerwca 1943 roku o godzinie 19.30. w wałbrzyskiej willi przy ulicy Friedlanderstrase 43. Powodem zgonu było zatrzymanie krążenia. Pogrzeb odbył się pod przewodnictwem pastora Jackela 3 lipca 1943r. Księżna spoczęła w Mauzoleum grobowym Hochbergów w książańskim parku. Po akcie zbezczeszczenia zwłok Daisy przez żołnierzy Armii Czerwonej, jej ogrodnik w tajemnicy przeniósł trumnę na cmentarz ewangelicki.

Książański Park Krajobrazowy

Książański Park Krajobrazowy
Park utworzono w 1981r. na powierzchni 3880ha.

Charakterystycznym pejzażem parku są głębokie wąwozy, kręte jary i odsłonięcia skalne. Jest więc ciekawy dla osób zainteresowanych geologią. Bardzo cenny jest Ogród Dendrologiczny w Książu i park zamkowy. Na terenie parku znajduje się malownicze Jezioro Dobromierz, ale nie jest wykorzystywane do celów rekreacyjnych.

Rezerwat „Przełomy pod Książem”
Jest to rezerwat florystyczo-faunistyczno-krajobrazowy. Obejmuje Wąwóz Książ, Wąwóz Szczawnika i Wąwóz Pełcznicy. Rosną tu rzadkie gatunki paproci, mchów i porostów. Żyją tu też chronione gatunki ślimaków, owadów i pajęczaków. Wokół rezerwatu prowadzą szlaki turystyczne, rowerowe, są tu również miejsca odpoczynku.

Rezerwat „Jeziorko Dasiy”
Rezerwat jest położony na Pogórzu Wałbrzyskim. Można tam dotrzeć np.czerwonym szlakiem ze Świebodzic lub zielonym Szlakiem Zamków Piastowskich. Jeziorko to wypełnione wodą wyrobisko wapieni na zboczu Witoszy wśród pięknego mieszanego lasu. Dno jeziorka tworzą piaskowce z górnego dewony, mułki, zlepieńce oraz wapienie koralowe. Jeziorko jest głębokie około 23 m. Było to ulubione miejsce księżnej Daisy. Stał tu także domek myśliwski.

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich

Park utworzono w 1998r. Ochroną objęto urocze kotliny oraz wulkaniczne góry, kominy, pokrywy lawowe, osuwiska skalne i gołoborza. 

Są tu także kamieniołomy melafirów i porfiru. Park posiada duże walory edukacyjne. 

Niestety rośnie tu monokultura świerkowa, zaledwie pięć procent to buczyna i a kolejne pięć to lasy mieszane. Można tu spotkać jarzębinę, grab i jawor. W runie występują paprocie, a na Hali pod Klinem koło „Andrzejówki” można zobaczyć modrzyk górski, ostrożeń dwubarwny i warzywny, niezapominajkę i wiązówkę.

Rezerwat „Kruczy Kamień”

Znajduje się na zboczach Gór Kruczych. Jest to urwisko zbudowane ze skał porfirowych. Zbocza porasta las bukowy i świerkowy z domeszkami sosny, dębu, jarzębiny, brzozy, wiązu i jawora, Najcenniejszą rośliną jest endemit Viola collina, czyli fiołek pagórkowaty zwany też fiołkiem porfirowym. Między skałami rosną rozchodniki, rojniki, wiele gatunków roślin zielnych, paprocie. Pod Kruczym Kamieniem ścielą się łąki z liliami, dziewięćsiłami i różą alpejską. W 1995r. studenci Uniwersytetu Wrocławskiego wpuścili tam ponad tysiąc osobników motyla niepylaka apollo, który zniknął z Sudetów sto lat wcześniej.

Czego szukasz?

Linia kolejowa 266

Wałbrzych

Wałbrzych

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Wałbrzych-zabytkowy szyb kopalni „Julia”. Obecnie mieści się tu Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Wałbrzych-Lubiechów

Palmiarnia - palmy i tropikalny klimat tworza wyjatkową atmosferę.
Palmiarnia - palmy i tropikalny klimat tworza wyjatkową atmosferę.

Szczawno-Zdrój

Pijalnia wód

Zamek Grodno

Budynek bramny

Jezioro Bystrzyckie

Most wstęgowy w Zagórzu

Zagórze Śląskie

Akwarium w Zagórzu Śląskim
Akwarium w Zagórzu Śląskim

Jedlina-Zdrój

Pijalnia "Grzybek" i ławeczka Charlotty
Pijalnia "Grzybek" i ławeczka Charlotty

Andrzejówka

Schronisko "Andrzejówka"

Gostków

Wiatrak Holender