Panorama. Sudety Środkowe

Zamek Książ. Dziedziniec wewnętrzny

Przyroda Parku Narodowego Gór Stołowych, parki krajobrazowe, rezerwaty, zamki i pałace, uzdrowiska, turystyka militarna, sport i rekreacja.

Przedgórze sudeckie

W skład Sudetów Środkowych wschodzą Kotlina Kamiennogórska, Pogórze Bolkowskie, Góry i Pogórze Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Kotlina Kłodzka, Góry Stołowe oraz Góry Bystrzyckie i Orlickie. 

Osoby zainteresowane czynnym uprawianiem turystyki powinny zainteresować się przede wszystkim rejonami Gór Wałbrzyskich i Kamiennych, które posiadają wiele nie do końca odkrytych zakątków i są trochę niedoceniane przez turystów a posiadają doskonałe warunki to uprawiania turystyki pieszej czy narciarskiej. Ten rejon przyciąga też zamkami Książ wraz ze swoją „Ścieżką Hochbergów”, Stary Książ, Cisy i Grodno. 

Miłośników tajemnic II wojny światowej przyciągają sztolnie Gór Sowich orac ich doskonałe warunki do uprawniania turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarskiej. 

Góry Bardzkie są także miejscem zapomnianym przez turystów a posiadają liczne szlaki turystyczne i cenne zabytki architektury (np. w Bardzie Śląskim), techniki oraz militarne (Srebrna Góra). Bardzo blisko Barda Śląskiego, około 13 km, znajduje się Kamieniec Ząbkowicki słynący z pałacu Marianny Orańskiej. 

Dla uciekinierów od cywilizacji doskonałe są Góry Orlickie i Bystrzyckie z największym w tym rejonie centrum sportów zimowych oraz kolarstwaw górskiego w Zieleńcu. 

Miłośników sztuki i architektury oraz odkrywania międzykulturowych związków zapraszamy w Kotlinę Kłodzką i Kotlinę Kamiennogórską , obfitującą w bardzo ciekawe zabytki architektury (np. Kłodzko, Krzeszów) oraz dające wspaniałe warunki do uprawiania turystyku pieszej, rowerowej, konnej, narciarskiej, wędkarstwa a nawet paralotniarstwa czy wspinaczki skalnej. 

Perłą przyrodniczą Sudetów Środkowych jest Park Narodowy Gór Stołowych ze swoimi skalnymi miasteczkami i skalnymi grzybami.

Sudety Środkowe to też jedne z najsłynniejszych polskich uzdrowisk: Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój oraz Kudowa Zdrój i Długopole Zdrój , które przyjmują tysiące kuracjuszy rocznie. Przyciągają nie tylko swoimi walorami klimatycznymi, ale też bogatą ofertą imprez kulturalnych, sportowych i stale rozwijającą się bazą hotelowo-gastronomiczną. 

Baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana i na każdą kieszeń od górskich schronisk, po popularne i dobrze prowadzone gospodarstwa agroturystyczne oferujące liczne atrakcje (produkty regionalne), kempingi, po drogie i luksusowe hotele.

Czego szukasz?