Góry Sowie

Góry Sowie wraz ze Wzgórzami Włodzickimi to wybitny grzbiet górski o długości około 26km i ponad 13km szerokości. Dolina rzeki Bystrzycy oddziela Góry Sowie od Gór Wałbrzyskich, a Przełęcz Srebrna od Gór Bardzkich. Góry Sowie sąsiadują też z Kotliną Kłodzką. Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa (1014m). 

Wielka Sowia; wieża widokowa widziana od stacji narciarskiej w Potoczku

Wzgórza Włodzickie natomiast to obszar pomiędzy Górami Suchymi a Kotliną Kłodzką z najwyższym szczytem Włodzicką Górą (758m). Wzgórza Włodzkickie są podzielone na cztery masywy i mają łącznie długość około 20km. Najbardziej uczęszczanymi są Góra św. Anny oraz Góra Wszystkich Świętych. Miastem wypadowym w ten rejon może być np. Nowa Ruda. Góry Sowie są objęte ochroną w „Parku Krajobrazowym Gór Sowich”. Mają bardzo skomplikowaną budowę geologiczną. Głównym budulcem są gnejsy i paragnejsy.
Góry Sowie to dwa światy jeden na powierzchni a drugi pod ziemią. Pod ziemią były prowadzone prace górnicze i budowlane. Pozostałością po górnictwie srebra i rud ołowiu są liczne sztolnie.

Góry Sowie to miejsce dla pasjonatów tajemnic drugiej wojny światowej , historii kolejnictwa, zabytków techniki, sportów zimowych, turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Odbywają się także liczne imprezy motorowe a nawet zawody w jeżdżeniu drezynami. Miłośnicy architektury drewnianej powinni pojechać do Sierpnic, aby zobaczyć kościółek Matki Boskiej Śnieżnej, prawdziwy rarytas. Miłośnicy rezydencji powinni odwiedzić Bożków i piękny zespół pałacowo-parkowy. Góry Sowie to idealne miejsce na odpoczynek i ucieczkę od tłumów, przy czym powrót do cywilizacji nie zabiera dużo czasu. W zimie warto się zaopatrzyć w tradycyjne łańcuchy śnieżne, piasek i łopatę. Drogi są tu wąskie, kręte i odbywają się tu rajdy samochodowe a drogi biegną trasami odcinków specjalnych np. słynny Rościszów-Walim. W zimie za kierownicą samochodów powinni siedzieć bardziej doświadczeni kierowcy.

Najważniejsze informacje turystyczne

Noclegi i gościnę można znaleźć w wielu typowo letniskowych, pięknie położonych wsiach takich jak Walim, Rzeczka, Sierpnice, Sokolec, Jugów, Jugowice, Ostroszowice, Michałkowa, Niedźwiedzica i Rościszów. Główne miasta w tej okolicy to Głuszyca, Jedlina Zdrój, Bielawa i Pieszyce. Góry Sowie posiadają sieć gospodarstw agroturystycznych. Góry Sowie posiadają schroniska górske np. „Zygmuntówka”. Centra sportów zimowych to Rzeczka, Sokolec, i Potoczek. 

Magnesem przyciągającym turystów jest Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie oferujące podziemną trasę turystyczną. 

Miejsca opisane

Krajobraz i przyroda Gór Sowich

Park Krajobrazowy Gór Sowich

Powstał w 1991r. i obejmuje 8140 ha. Celem parku jest przede wszystkim zachowanie walorów krajobrazowych Gór Sowich i rozwijanie turystyki.

Park leży wśród lasów świerkowych, ale zachowały się tu lasy zbliżone do naturalnych mieszanych takich jak łęgi jesionowe, buczyna sudecka czy bory świerkowe. Najbardziej znanymi mieszkańcami parku są muflony, które prócz sowy są znakiem rozpoznawczym tego regionu.

Rezerwat „Bukowa Kalenica”
Znajduje się w szczytowych partiach gór Słoneczna (950m) i Kalenica (964m). Znajduje się tu naturalny las bukowy. Można także spotkać dwadzieścia osiem gatunków roślin chronionych , z których wiele jest zagrożona całkowitym wyginięciem np. storczyki bądź paprocie.

Czego szukasz?

Walim

Walim - kompleksy Gór Sowich „Reise”. Wejście do Muzeum Sztolni Walimskich i kompleksu „Rzeczka”

Walim

Wjazd do kompleksu Włodarz
Wjazd do kompleksu Włodarz

Walim

Wejście do kopalni Silberloch

Sierpnice

Charakterystyczne soboty kościółka w Sierpnicach. Drewniany poewangelicki kościółek MB Śnieżnej jest znany z unikatowego wnętrza.

Nowa Ruda

Pomnik ofiar wypadków górniczych w Nowej Rudzie