Seminarium Geotours Guides

Organy Wielisławskie

Kraina Wygasłych Wulkanów gościła...

W dniach od 26 lutego do 1 marca w Dobkowie w Górach Kaczawskich obyło się międzynarodowe seminarium Geotours Guides. Gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie Kaczawskie oraz Sudecka Zagroda Edukacyjna. Wspaniałej gościny udzieliła Villa Greta

Kraina Wygasłych Wulkanów gościła uczestników z Francji, Włoch, Grecji, Serbii, Cypru, Malty oraz Polski. Polskę reprezentowało 6 osób w tym kilku przewodników po obiektach geoturystycznych takich jak Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia w Krobicy czy kompleks Kopalni Guido i Sztolni Królowej Luizy. Dyskutowano o takich sprawach jak marketing w geoturystyce (też w mediach społecznościowych), budowanie marki czy prowadzenie edukacji geoturystycznej. 
Zajęcia uzupełniono wycieczką autokarową i terenową na Wilkołaka, Organy Wielisławskie oraz do dawnego  kamieniołomu  melafiru „Łomy” w Lubiechowej. Goście przedstawili także swoje obiekty i problemy jakie mają w związku z bardzo groźną i krytykowaną polityką Unii Europejskiej. Jak twierdzą, UE promuje zamykanie kopalń różnych surowców na małych wyspach w południowej Europie i przekształcanie ich na obiekty turystyczne. UE bardzo chętnie finansuje takie przekształcenia. To jak zauważyli prelegenci prowadzi ich małe społeczności do wzrostu bezrobocia i zubożenia. Bieda i brak stabilności nie sprzyjają rozwojowi turystyki zwłaszcza zagranicznej. Dyskutowano też problem nadmiernego, przerośniętego, ruchu turystycznego (po angielsku „overtourism”). Może warto też w końcu pomyśleć nad polskim słowem na to zjawisko (słowa „nadturystyka” czy „ponadturystyka” brzmią dziwnie).  

Kamieniołom melafiru "Łomy" w Lubiechowej

GeotoursGuides Dobków
To znaczy żyć bez kopalń? Bezrobocie. Takie przeźrocze prezentacji przedstawiła jedna z prelegentek z południowej Europy. Fundusze Unijne niszczą miejsca pracy i doprowadzają do spadku poziomu życia mieszkańców.

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów dołączyła do sieci Światowych Geoparków UNESCO!

Przynależność do sieci geoparków wspiera ochronę dziedzictwa geologicznego, umożliwia wymianę doświadczeń i kontaktów z innymi geoparkami na świecie, a także przyczynia się do promocji pośród krajowych i zagranicznych turystów. 27 marca 2024 r. Kraina Wygasłych Wulkanów została wpisana na listę UNESCO i dołączyła do Światowej Sieci Geoparków. Do tego czasu, w Polsce tylko dwa obszary miały status geoparków UNESCO – Geopark Świętokrzyski oraz transgraniczny Geopark Łuk Mużakowa.  

Kto może być następny? Może Masyw Śnieżnika ze swoimi zjawiskami krasowymi oraz bogactwem mineralogicznym? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gdzie znajdę podobną tematykę?