Kraina Wygasłych Wulkanów gościła...
W dniach od 26 lutego do 1 marca w Dobkowie w Górach Kaczawskich obyło się międzynarodowe seminarium Geotours Guides. Gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie Kaczawskie oraz Sudecka Zagroda Edukacyjna. Wspaniałej gościny udzieliła Villa Greta.
Kraina Wygasłych Wulkanów gościła uczestników z Francji, Włoch, Grecji, Serbii, Cypru, Malty oraz Polski. Polskę reprezentowało 6 osób w tym kilku przewodników po obiektach geoturystycznych takich jak Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia w Krobicy czy kompleks Kopalni Guido i Sztolni Królowej Luizy. Dyskutowano o takich sprawach jak marketing w geoturystyce (też w mediach społecznościowych), budowanie marki czy prowadzenie edukacji geoturystycznej.
Zajęcia uzupełniono wycieczką autokarową i terenową na Wilkołaka, Organy Wielisławskie oraz do dawnego kamieniołomu melafiru „Łomy” w Lubiechowej. Goście przedstawili także swoje obiekty i problemy jakie mają w związku z bardzo groźną i krytykowaną polityką Unii Europejskiej. Jak twierdzą, UE promuje zamykanie kopalń różnych surowców na małych wyspach w południowej Europie i przekształcanie ich na obiekty turystyczne. UE bardzo chętnie finansuje takie przekształcenia. To jak zauważyli prelegenci prowadzi ich małe społeczności do wzrostu bezrobocia i zubożenia. Bieda i brak stabilności nie sprzyjają rozwojowi turystyki zwłaszcza zagranicznej. Dyskutowano też problem nadmiernego, przerośniętego, ruchu turystycznego (po angielsku „overtourism”). Może warto też w końcu pomyśleć nad polskim słowem na to zjawisko (słowa „nadturystyka” czy „ponadturystyka” brzmią dziwnie).
Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów dołączyła do sieci Światowych Geoparków UNESCO!
Przynależność do sieci geoparków wspiera ochronę dziedzictwa geologicznego, umożliwia wymianę doświadczeń i kontaktów z innymi geoparkami na świecie, a także przyczynia się do promocji pośród krajowych i zagranicznych turystów. 27 marca 2024 r. Kraina Wygasłych Wulkanów została wpisana na listę UNESCO i dołączyła do Światowej Sieci Geoparków. Do tego czasu, w Polsce tylko dwa obszary miały status geoparków UNESCO – Geopark Świętokrzyski oraz transgraniczny Geopark Łuk Mużakowa.
Kto może być następny? Może Masyw Śnieżnika ze swoimi zjawiskami krasowymi oraz bogactwem mineralogicznym?