Panorama. Sudety Wschodnie

Panorama - Stara Morawa

Sudety Wschodnie przyciągają swą dzikością miłośników bliskiego kontaktu z przyrodą, turystyki aktywnej i geotytystyki

Sudety Wschodnie

W skład Sudetów Wschodnich wschodzą Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika i Góry Opawskie (leżą w województwie opolskim).

Biała Lądecka przepływająca przez Gierałtów.

Góry Złote i Bialskie są azylem dla osób szukających ciszy i spokoju oraz unikających wypoczynku w zatłoczonych modnych kurortach. To idealne miejsce dla osób lubiących bliski kontakt z naturą, długie wycieczki z plecakiem, rowerzystów i narciarzy biegowych lub ski-tourowców. Turysta w tych górach musi być samowystarczalny i pamiętać o bardzo rzadkim zagospodarowaniu turystycznym. Nie ma tu schronisk górskich w takiej ilości jak np.w Karkonoszch. Trzeba się liczyć z dość dużymi odległościami do przejścia lub przejechania. Baza noclegowa to przede wszystkim gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne. Atrakcją Gór Złotych jest podziemną trasa turystyczna w Złotym Stoku w kopalni „Aurelia” oraz słynne uzdrowisko Lądek Zdrój oraz Stronie Śląskie leżące na pograniczu Masywu Śnieżnika. Góry Bialskie mają podobny charakter jak Góry Złote i najpopularniejszą miejscowością są Bielice wraz z okolicznymi wsiami położonymi wśród gór nad rzeką Białą Lądecką.

 

Masyw Śnieżnika przyciąga turystów pieszych, rowerzystów, narciarzy, miłośników geoturystyki i wycieczek podziemnymi trasami przepięknej Jaskini Niedźwiedziej i Nieczynnej Kopalni Uranu w Kletnie. Najsłynniejszym ośrodkiem turystyki jest znana z tyrolsko-norweskiej architektury stacja klimatyczna w Międzygórzu. Międzygórze jest punktem wypadowym na wycieczki na najwyższy szczyt Ziemi Kłodzkiej Śnieżnik Kłodzki (1425m n.m.p.) i jedynego schroniska górskiego na Hali pod Śnieżnikiem oraz dziecięcej atrakcji „Ogrodu Bajek” czy Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Masyw Śnieżnika posiada także ośrodek sportów zimowych na Czarnej Górze w miejscowości Sienna, znany z długich i urozmaiconych tras narciarskich i kolei linowej. Masyw Śnieżnika jest chroniony w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym i posiada ciekawe rezerwaty przyrody jak np. Wodospad Wilczki w Międzygórzu.

Lądek Zdrój – jedno z najbardziej znanych polskich uzdrowisk posiada dwie części: rzadko odwiedzaną przez turystów cześć miejską z piękną kolumną wotywną dłuta M.I Klahra i uzdrowiskową.

Czego szukasz?