Panorama. Sudety Zachodnie.

Wieża rycerska w Siedlęcinie

Różnorodność form turystyki, bogactwo natury zróżnicowana bazą hotelowa, luksusowe pałace, agroturystyka, górskie schroniska, lecznictwo uzdrowiskowe.

Sudety Zachodnie

W Sudetach Zachodnich wyróżnia się następujące subregiony Pogórze lzerskie, Góry lzerskie, Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Pogórze Kaczawskie. Turyści zainteresowani zwiedzaniem zabytków architektury powinni odwiedzić Pogórze Izerskie i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską, gdzie znajduje się wiele zamków, pałaców i starych kościołów.

Rodzice z dziećmi, które mają ochotę zmierzyć się z turystycznymi szlakami mogą wybrać się w stosunkowo łatwe technicznie Góry Kaczawskie lub Rudawy Janowickie, które są znanym ośrodkiem wspinaczki skałkowej. Miłośnicy turystyki rowerowej, pieszej lub narciarskiej powinni się udać w Góry Izerskie albo Karkonosze – najbardziej wymagające i jednocześnie najczęściej odwiedzane pasmo sudeckie. Najważniejszymi miastami są Jelenia Góra, Lwówek Śląski, Lubań, Bogatynia, Zgorzelec, Złotoryja i Bolesławiec. 

Lecznictwo uzdrowiskowe koncentruje się przede wszystkim w Świeradowie-Czerniawie-Zdroju i Cieplicach-Zdroju.

Największymi ośrodkami turystycznymi są Karpacz,Szklarska Poręba (Polana Jakuszycka) i Świeradów-Zdrój. 

Powstały nowe trasy dla narciarzy biegowych oraz rowerzystów W rejonie Bogatyni i Zgorzelca można zwiedzić „Krainę domów przysłupowych” i podziwiać wspaniałe budownictwo drewniane. W okolicach Bogatyni można też zobaczyć jedne z największych w Europie wyrobisk węgla brunatnego.

Najważniejszymi miastami w tym rejonie są Jelenia Góra, Lwówek Śląski, Lubań, Bogatynia, Zgorzelec, Złotoryja i Bolesławiec. 

Lecznictwo uzdrowiskowe koncentruje się przede wszystkim w Świeradowie-Czerniawie-Zdroju i Cieplicach-Zdroju.

Największymi ośrodkami turystycznymi są Karpacz,Szklarska Poręba (Polana Jakuszycka) i Świeradów-Zdrój. 

Powstały bardzo liczne trasy dla narciarzy biegowych oraz rowerzystów W rejonie Bogatyni i Zgorzelca można zwiedzić „Krainę domów przysłupowych” i podziwiać wspaniałe budownictwo drewniane. W okolicach Bogatyni można też zobaczyć jedne z największych w Europie wyrobisk węgla brunatnego. 

Ciekawostkami geologicznymi tego regionu są:

  • Kopalnia rud cynku i kobaltu w Krobicy – Kopalnia św. Jana 
  • Kopalnia kwarcu Stanisław w Górach Izerskich. Jest to najwyżek położony  w Polsce kamieniołom biało-różowego kwarcu eksploatowanego od XIIIw.
  • Kolorowe jeziorka kolo Wieściszczowic w Rudawach Janowickich. Jest to kompeks jeziorek w kolorze zółtym, błękitnym, zielonym i purpurowym 

Czego szukasz?