Dziś idziemy na Śnieżnik!

Nowa wieża widokowa na Śnieżniku

Dziś odpowiemy na bardzo często zadawane pytanie, czyli co robić w Masywie Śnieżnika i jak dojść na najwyższy szczyt Ziemi Kłodzkiej czyli Śnieżnik.

Wycieczki na Śnieżnik w Sudetach Wschodnich

Jedna z najpopularniejszych tras prowadzi z Międzygórza przez objęty ochroną rezerwatową Wodospad Wilczki, Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej do Ośrodka Turystyki Górskiej Sudetów i Ogrodu Bajek. Ogród Bajek to wielka atrakcja dla dzieci a wycieczka nie jest specjalnie trudna. Zejście do wodospadu znajduje się obok ‛Hotelu nad Wodospadem” i tu też wiedzie szlak czerwony, którym będziemy podążać do sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej stojącego kilka metrów od szczytu Iglicznej i kalwarii. Do Międzygórza można wrócić szlakiem żółtym.

Kolejna popularna trasa wiedzie z Międzygórza do schroniska na hali pod Śnieżnikiem. Przed wyjściem trzeba sprawdzić pogodę i dobrze się przygotować. W okolicach schroniska  na hali pod Śnieżnikiem można zobaczyć tablicę poświęconą Adamowi Siemkowi, który zamarzł wcale nie tak daleko od schroniska.

Na halę pod Śnieżnikiem i do schroniska, można np. z Międzygórza dostać się na kilka sposobów. Najczęściej jest wybierany:

  • szlak czerwony
  • droga dojazdowa do schroniska (bardzo łatwa lecz dłuższa) albo
  • dłuższy, ale rzadziej uczęszczany  szlak niebieski zboczami Smrekowica albo,
  • najdłuższy, ale widokowy szlak zielony.

Wychodząc na te trasy wczesną wiosną musimy wiedzieć, że w Międzygórzu śniegu już zwykle nie ma, ale w górach jeszcze jest go bardzo dużo i dlatego te góry nazywały się kiedyś Górami Śnieżnymi. Prędzej czy później nasza wycieczka robi się typowo zimową. Idąc w zimie należy wybrać szlak przetarty i zwykle jest to szlak czerwony. Bezpieczną opcją jest też droga dojazdowa, o ile jest przetarta.  Można też poważnie zastanowić się nad użyciem sprzętu narciarskiego ski-turowego, biegowego lub telemarkowego. 

Z Międzygórza wychodzimy:

  • ul. Wojska Polskiego do wodospadu Wilczki i dalej do Sanktuarium na Górze Iglicznej; 
  • ul. Sanatoryjną na szlak zielony lub, 
  • ul. Śnieżną zgodnie z przebiegiem do rozwidlenia szlaku czerwonego lub niebieskiego. Dochodzimy do węzła szlaków znajdującego się za ostatnią chatą Międzygórza. Ulica przemienia się w szeroką drogę leśną i to właśnie ona dalej biegnie do schroniska na Śnieżniku. Niebieski szlak przez Smrekowiec odbija ostro do góry po lewej stronie. Jeśli nie chcemy korzystać z niego, idziemy dalej wzdłuż Wilczki do kolejnego rozwidlenia szlaków. Tym razem na prawo odbija szlak czerwony i dalej pnie się przez Średniak aż do schroniska na hali pod Śnieżnikiem. Do schroniska doprowadza dość strome podejście. Ze schorniska na szczyt Śnieżnika wiedzie np. szlak zielony i zwykle dojście na szczyt zajmuje ok. 40-45 min.

Na Śnieżnik z Jaskini Niedźwiedziej (Kletno)

Często turyści wybierają się na Śnieżnik po wizycie w rezerwacie  przyrody „Jaskinia Niedźwiedzia” (lub z Kopalni Uranu) w Kletnie. Jaskinia leży na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego a teren jest oznakowany. 

Wtedy z Kletna (albo nawet ze Stronia Śląskiego) pochodzimy do jaskini szlakiem żółtym.

Uwaga! Ten szlak w początkowym etapie biegnie asfaltową drogą dojazdową do jaskini, następnie odbija w lewo na most na Kleśnicy, wchodzi do lasu i pnąc się lekko pod górę wyprowadza przy pawilonie wejściowym do jaskini.

Turyści jednak bardzo często nie zauważają skrętu szlaku do lasu i idą do jaskini asfaltową drogą dojazdową. Można też i tak. Samo dojście z górnego parkingu w Kletnie do pawilonu wejściowego Jaskini  Niedźwiedziej wymaga ok. 30 min. a zwiedzanie samej jaskini (wyłącznie z przewodnikiem) zajmuje ok. 45 min. Należy pamiętać, że w Jaskini Niedźwiedziej panuje stała – nawet w upalne lato – temperatura 6 stopni i należy się odpowiednio ubrać przed wejściem. Do jaskini nie należy się też spóźniać gdyż można nie zostać do niej wpuszczonym.  

Odległość pomiędzy Jaskinią a schroniskiem to ok. 2,5 km i należy przeznaczyć na ten odcinek ok. 1 godz. 40 min. zaś odległości pomiędzy schroniskiem a szczytem Śnieżnika (wieża widokowa) wynosi ok. 1,5 km i czas przejścia to ok. 40-45 min. Przypominamy o sprawdzeniu prognozy pogody posługując się danymi lokalnymi a nie prognozą  popularnych dzienników telewizyjnych. 

Uwaga!  Wjazd  prywatnym samochodem drogą dojazdową do Jaskini Niedźwiedziej bez odpowiedniej przepustki może skończyć się zapłaceniem mandatu w wysokości ok. 1500 zł i licznymi punktami karnymi. Wbrew pozorom Policja i Straż Leśna często kontrolują i odwiedzają rejony pawilonu pod jaskinią. Uprzedzamy też, że drogą tą przemieszcza się obsługa jaskini, zaopatrzenie schroniska, GOPR a nawet naukowcy nadzorujący jaskinię. Stąd na tej drodze można spotkać samochody osobowe i terenowe a w zimie nawet pługi. Do jaskini można odstać się elektrycznym Melexem. Kierowcom bez odpowiednich przepustek stanowczo odradzamy wjazd  na teren rezerwatu przyrody, parku krajobrazowego drogą dla pieszych po przejechaniu obok kilku stojących blisko siebie zakazów wjazdu. Policja i Straż Leśna wystawia mandaty każdemu bez wyjątku a tłumaczenie, że mój samochód to hipernowoczesny i superekologiczny  Jaguar nie pomogą. 

Po zwiedzeniu jaskini wracamy na szlak żółty (uwaga na znaki i tablice pod jaskinią) i idziemy pod górę mijając rozwidlenie szlaków na Przełęczy Śnieżnickiej (tu dochodzą z prawej strony kolejno: szlak czerwony a następnie zielony i niebieski). Następnie dochodzimy do schroniska  na hali pod Śnieżnikiem gdzie można się napić i coś zjeść. Dalej na szczyt Śnieżnika można iść szlakiem zielonym i zajmuje to około kolejnych 40-45 min.

Po wejściu na Śnieżnik możemy wrócić  tą samą drogą do Kletna. Inna opcja zejścia to szlak niebieski i zejście do wioski Kamienica (7 km), albo do Międzygórza (szlakiem czerwonym – 6 km; niebieskim ok. 8 km; zielonym – ok. 9 km). 

Są to długie, całodniowe wycieczki wymagające dobrej pogody, przygotowania i wytrzymałości fizycznej.

Inne możliwości do wycieczka na Czarną Górę i na Przełęcz Puchaczówka.

Czego szukasz?

Maria Śnieżna Sanctuary
Sanktuarium na Górze Iglicznej

Gdzie znajdę podobną tematykę?