Często turyści wybierają się na Śnieżnik po wizycie w rezerwacie przyrody “Jaskinia Niedźwiedzia” (lub z Kopalni Uranu) w Kletnie. Jaskinia leży na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego a teren jest oznakowany.
Wtedy z Kletna (albo nawet ze Stronia Śląskiego) pochodzimy do jaskini szlakiem żółtym.
Uwaga! Ten szlak w początkowym etapie biegnie asfaltową drogą dojazdową do jaskini, następnie odbija w lewo na most na Kleśnicy, wchodzi do lasu i pnąc się lekko pod górę wyprowadza przy pawilonie wejściowym do jaskini.
Turyści jednak bardzo często nie zauważają skrętu szlaku do lasu i idą do jaskini asfaltową drogą dojazdową. Można też i tak. Samo dojście z górnego parkingu w Kletnie do pawilonu wejściowego Jaskini Niedźwiedziej wymaga ok. 30 min. a zwiedzanie samej jaskini (wyłącznie z przewodnikiem) zajmuje ok. 45 min. Należy pamiętać, że w Jaskini Niedźwiedziej panuje stała – nawet w upalne lato – temperatura 6 stopni i należy się odpowiednio ubrać przed wejściem. Do jaskini nie należy się też spóźniać gdyż można nie zostać do niej wpuszczonym.
Odległość pomiędzy Jaskinią a schroniskiem to ok. 2,5 km i należy przeznaczyć na ten odcinek ok. 1 godz. 40 min. zaś odległości pomiędzy schroniskiem a szczytem Śnieżnika (wieża widokowa) wynosi ok. 1,5 km i czas przejścia to ok. 40-45 min. Przypominamy o sprawdzeniu prognozy pogody posługując się danymi lokalnymi a nie prognozą popularnych dzienników telewizyjnych.
Uwaga! Wjazd prywatnym samochodem drogą dojazdową do Jaskini Niedźwiedziej bez odpowiedniej przepustki może skończyć się zapłaceniem mandatu w wysokości ok. 1500 zł i licznymi punktami karnymi. Wbrew pozorom Policja i Straż Leśna często kontrolują i odwiedzają rejony pawilonu pod jaskinią. Uprzedzamy też, że drogą tą przemieszcza się obsługa jaskini, zaopatrzenie schroniska, GOPR a nawet naukowcy nadzorujący jaskinię. Stąd na tej drodze można spotkać samochody osobowe i terenowe a w zimie nawet pługi. Do jaskini można odstać się elektrycznym Melexem. Kierowcom bez odpowiednich przepustek stanowczo odradzamy wjazd na teren rezerwatu przyrody, parku krajobrazowego drogą dla pieszych po przejechaniu obok kilku stojących blisko siebie zakazów wjazdu. Policja i Straż Leśna wystawia mandaty każdemu bez wyjątku a tłumaczenie, że mój samochód to hipernowoczesny i superekologiczny Jaguar nie pomogą.
Po zwiedzeniu jaskini wracamy na szlak żółty (uwaga na znaki i tablice pod jaskinią) i idziemy pod górę mijając rozwidlenie szlaków na Przełęczy Śnieżnickiej (tu dochodzą z prawej strony kolejno: szlak czerwony a następnie zielony i niebieski). Następnie dochodzimy do schroniska na hali pod Śnieżnikiem gdzie można się napić i coś zjeść. Dalej na szczyt Śnieżnika można iść szlakiem zielonym i zajmuje to około kolejnych 40-45 min.
Po wejściu na Śnieżnik możemy wrócić tą samą drogą do Kletna. Inna opcja zejścia to szlak niebieski i zejście do wioski Kamienica (7 km), albo do Międzygórza (szlakiem czerwonym – 6 km; niebieskim ok. 8 km; zielonym – ok. 9 km).
Są to długie, całodniowe wycieczki wymagające dobrej pogody, przygotowania i wytrzymałości fizycznej.
Inne możliwości do wycieczka na Czarną Górę i na Przełęcz Puchaczówka.