Rzut oka na Sudety. Architektura sudecka

Międzygórze

W sudeckiej części Dolnego Śląska panuje wielka różnorodność z zakresie architektury. Obok wysokich gotyckich kościołów czy monumentalnych barokowych klasztorów cysterskich Henrykowa czy Krzeszowa, zdobnych w dzieła najznakomitszych artystów śląskich, czeskich, niemieckich, austriackich czy włoskich, mamy drewniane kościoły np. w Sierpnicy, Kamieńczyku, Grzmiącej, Rybnicy Leśnej, Nowej Bystrzycy i Zalesiu. Baczny obserwator może zobaczyć a to rzadkie zdobienia maureskowe (Rybnica Leśna, Góry Kamienne) czy nawet wystrój kościoła wykonany z rysunków wyciętych z Biblii (Niedźwiedzica, Góry Sowie). Jest także jeden szczególny i wyjątkowy kościółek masztowy (tzw. stavkirke) pochodzący z Norwegii. Stoi w Karpaczu Górnym – to Wang.

Zajazd „Pod Jeleniem” w Głuszycy (Góry Sowie) - przykład budynku o konstrukcji szkieletowej
Zajazd „Pod Jeleniem” w Głuszycy (Góry Sowie) - przykład budynku o konstrukcji szkieletowej

W Sudetach mamy też architekturę typową dla uzdrowisk czyli hale spacerowe, zakłady przyrodolecznicze czy eleganckie sanatoria. Jeżdżąc po Sudetach zaobserwować zastosowania różnych konstrukcji zabudowy wiejskiej. W Sudetach wyróżnia się najczęściej konstrukcje słupowe z czego najbardziej znane są domy przysłupowe (np. Kraina Domów Przysłupowych z okolic Bogatyni, Sulikowa, Zgorzelca na Pogórzu Izerskim), czy całe gamy konstrukcji wieńcowych i mieszanych. Nie trzeba wcale jechać w Alpy, aby zobaczyć architekturę tyrolską. Domy tyrolskie można oglądać w Mysłakowicach czy Międzygórzu. W wsiach i miastach można także zauważyć dwa kościoły. Dawniej jeden z nich był ewangelicki a drugi katolicki. Tak było, ponieważ te dwie religie istniały tu obok siebie. Osobliwością jest też prawosławna cerkiew w Sokołowsku, która powstała na potrzeby leczących się tam Rosjan. W odróżnieniu od np. Sudetów Zachodnich przy drogach Ziemi Kłodzkiej stoją różnego typu kapliczki np. maryjne, krzyże czy figury św. Jana Nepomucena i kolumny wotywne. Typowym elementem Sudetów są pręgierze i krzyże pokutne. Niektóre miasta mają czasem nietypowe rynki (Międzylesie) czy ratusze (Duszniki Zdrój). Częstym widokiem w Sudetach są ruiny zamków, pałaców, dworów z zabudowaniami folwarcznymi, oficyny mieszkalne, zabytkowe dworce kolejowe, młyny wodne, różne typy wiatraków, ewangelickie domy modlitwy czy złowróżbne murowane wieże szubieniczne. W wielu wsiach można zobaczyć zabudowę z XVIIIw., XIXw. i wielkie folwarki. Zupełnie odmienną kategorią są zabytki architektury wojskowej np. Twierdza Kłodzka,Twierdza Srebnogórska czy opolska Twierdza Nyska oraz liczne forty. 

Drewniany kościół Matki Bożej Królowej Polski w Grzmiącej w Górach Kamiennych
Drewniany kościół Matki Bożej Królowej Polski w Grzmiącej w Górach Kamiennych

Występują tu także górskie warownie obronne takie jak np. zamek Chojnik czy Bolków. Inne obiekty to dawne warownie o charakterze obronnym przebudowane przez kolejnych właścicieli na rezydencje i takie obiekty to zamki Książ i Grodno. Ciekawostką są też zamki na Ziemi Kłodzkiej takie jak Homole, Szczerba czy Karpień, które były siedzibami małych feudalnych państewek. Innym rodzajem budowli są dawne dwory (czasem z murami obronnymi), które były przekształcane w pałace o charakterze reprezentacyjnym. Wiele z nich wybudowano w stylu renesansowym, barokowym lub neorenesansowym. Zupełnie nie przypominają one nam znanych polskich dworków szlacheckich. Śląskie dwory to często budynki murowane, piętrowe, czworokątne lub na planie liter „L” lub „T” i towarzyszą im zabudowania folwarczne. Inne ciekawostki to np. mieszkalne wieże rycerskie, z których najpopularniejszą jest budowla z Siedlęcina w Dolinie Bobru lub kościoły inkastelowane, czyli obronne. Najlepszym przykładem tego typu jest Sanktuarium Matki Boskiej Wielisławskiej w Starym Wielisławiu w Kotlinie Kłodzkiej. Szczególnie godnymi uwagi miłośników architektury są górskie schroniska, posiadające swoistą atmosferę i powodujące, że chce się do nich wciąż wracać.

Wiatrak holender z Gostkowa w Górach Wałbrzyskich
Wiatrak holender z Gostkowa w Górach Wałbrzyskich

Wybierzmy się więc na wędrówkę po górach, po których chodzili bądź w nich mieszkali poeta J. W.Goethe, amerykański dyplomata a potem prezydent USA John Quincy Adams autor „Listów o Śląsku” (”Letters on Silesia”) wydanych w kilku językach, Fryderyk Chopin, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Ludomir Różycki, Henryk Wieniawski, Henryk Tomaszewski, bracia Gerhart i Carl Hautmannowie, Vlastimil Hoffmann, Winston Churchill, Bruno Schulz a nawet koronowane głowy jak choćby nasza ulubiona królowa Marysieńka Sobieska, czy królowie pruscy i carowie rosyjscy.

Czego szukasz?

Zabytki średniowiecznego prawa

Pręgierz i krzyż pokutny z Rogowa Sobóckiego
Krzyż pokutny z lapidarium Muzeum Ślężańskiego
Krzyż pokutny z lapidarium Muzeum Ślężańskiego

Architektura tyrolska

Przykład budownictwa tyrolskiego w Sudetach. Dawny pensjonat Villa Trebla w Międzygórzu (Masyw Śnieżnika)
Przykład budownictwa tyrolskiego w Sudetach. Dawny pensjonat Villa Trebla w Międzygórzu (Masyw Śnieżnika)

Infrastruktura techniczna

Dworzec kolejowy w Jugowicach. Wiadukt kolejowy w Głuszycy.
Dworzec kolejowy w Jugowicach. Wiadukt kolejowy w Głuszycy.

Kościół inkastelowany, czyli obronny

Sanktuarium Matki Boskiej Wielisławskiej w Starym Wielisławiu w Kotlinie Kłodzkiej
Sanktuarium Matki Boskiej Wielisławskiej w Starym Wielisławiu w Kotlinie Kłodzkiej

Gdzie znajdę podobną tematykę?